کد خبر : 24416 تاریخ : ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۳ دي - 16:13
حریری برای آشتی دادن آنکارا و ریاض آستین بالا زد یک رسانه لبنانی پشت پرده سفر نخست وزیر مکلف این کشور به ترکیه را فاش کرد و گزارش داد که این سفر در چارچوب یک مأموریت عربی و برای میانجیگری میان ریاض و آنکارا صورت گرفته است.

به گزارش ایسنا، شبکه الجدید لبنان با اشاره به سفر سعد حریری، نخست‌وزیر مکلف این کشور به ترکیه و دیدار وی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، فاش کرد که حریری در یک مأموریت عربی محرمانه به ترکیه سفر کرده است.

طبق اعلام این شبکه، مأموریت محرمانه حریری گشودن درهای میانجیگری میان ترکیه و عربستان است.

الجدید در ادامه گزارش داد که این مأموریت با موافقت امارات صورت گرفته است.

سعد حریری درحالی اخیراً به ترکیه سفر کرد که به تازگی از تعطیلات خارجی خود در عربستان و امارات به بیروت برگشته بود و سفر به استانبول بلافاصله بعد از آن انجام شد همین موضوع بر گزارش شبکه الجدید صحه می‌گذارد.

دفتر سعد حریری شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که حریری و رجب طیب اردوغان در استانبول دیدار و گفت‌وگو کردند.

طبق این بیانیه، دو طرف در این دیدار درباره روابط دو جانیه میان بیروت و آنکارا و راه‌های حمایت از تلاش‌ها برای جلوگیری از سقوط اقتصادی لبنان و بازسازی بیروت پس از تشکیل دولت سعد حریری گفت‌وگو کردند.

روابط عربستان و ترکیه به دلیل اختلافات در پرونده‌های مختلف، از جمله اخوان‌ المسلمین، بحران قطر، قتل جمال خاشقجی(روزنامه نگار منتقد سعودی) و جنگ لیبی به تیرگی گراییده و اخیرا وارد جنگ اقتصادی شده است.