2021/02/25
۱۳۹۹ پنج شنبه ۷ اسفند
پادشاه مراکش برای سفر به اراضی اشغالی شرط گذاشت

پادشاه مراکش برای سفر به اراضی اشغالی شرط گذاشت

منابع رسانه‌ای عبری اعلام کردند که پادشاه مراکش سفر به اراضی اشغالی را به ازسرگیری مذاکرات میان فلسطین و دولت اسرائیل مشروط کرده است.

به گزارش ایسنا، روزنامه عبری زبان معاریو به نقل از منابع فرانسوی اعلام کرد، محمد ششم، پادشاه مراکش که پس از عادی سازی روابط با اسرائیل رسماً توسط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم برای سفر به اراضی اشغالی دعوت شده است، شروطی را برای انجام این سفر تعیین کرده است.

طبق گزارش این رسانه، محمد ششم گفته است، در صورتی این سفر را انجام خواهد داد که در جریان آن از سرگیری مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل اعلام شود.

معاریو در ادامه نوشت که پادشاه مراکش همچنین خواستار دیدار با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان این سفر شده است.

طبق این گزارش، پادشاه مراکش به عنوان رئیس کمیته قدس سازمان همکاری اسلامی می‌خواهد از این منصب برای ازسرگیری نقش میانجگری کشورش که از زمان امضای توافقنامه صلح با مصر بر عهده داشته و نیز پیشبرد روند صلح اسلو و دارالبیضا استفاده کند.

معاریو در ادامه نوشت که دیوید گوفرین، رئیس دفتر نمایندگی این رژیم در رباط موسوم به "دفتر روابط اسرائیل" که تا چند روز دیگر به رباط می‌رود، برای انجام این سفر تلاش خواهد کرد.

رباط و تل‌آویو سوم دی رسماً توافقنامه عادی سازی روابط را با نظارت واشنگتن امضا کردند که شامل یادداشت‌های تفاهم برقراری روابط بین مراکش و اسرائیل است؛ توافقنامه‌ای که ناصر بوریطه، وزیر خارجه مراکش آن را نقشه فعالیت سه‌جانبه در آینده خواند.

مراکش چهارمین کشور عربی بعد از امارات، بحرین و سودان است که طی ماه‌های اخیر با اسرائیل توافقنامه عادی سازی روابط را امضا کرده است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.