2021/02/25
۱۳۹۹ پنج شنبه ۷ اسفند
تداوم اعتراضات شدید تونسی‌ها
تغییرات گسترده در دولت تونس

تداوم اعتراضات شدید تونسی‌ها

نخست وزیر تونس از اصلاح کابینه و تغییر در ۱۱ وزارت‌خانه از جمله دادگستری، کشور و بهداشت خبر داد.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المیادین، هشام المشیشی، نخست وزیر تونس در کنفرانس خبری در کاخ دولت در القصبه از اصلاح کابینه خود خبر داد.

این اصلاحات شامل 11 وزارتخانه می‌شود که بر اساس آن، یوسف الزواغی، برای وزارت دادگستری و ولید الذهبی برای وزارت کشور و عبداللطیف المیساوی، به عنوان وزیر املاک دولت و امور املاک و رضا بن مصباح به عنوان وزیر صنعت و نهادهای کوچک و متوسط تعیین می‌شوند.

همچنین سفیان بن تونس به عنوان وزیر نیرو و معادن و شهاب بن احمد برای تصدی وزارت امور محلی و محیط زیست و یوسف فنیره برای وزارت مشاغل و زکریاء بلخوجه برای تصدی وزارت جوانان و ورزش و اسامه الخریجی برای وزارت کشاورزی و ماهیگیری و منابع آبی تعیین شد.

المشیسی عنوان کرد که این اصلاحات با هدف حفظ دولت تکنوکرات مستقل و مورد حمایت با یک پشتیبانی سیاسی است.

المشیشی همچنین دیداری با قیس سعید، رئیس جمهوری این کشور داشت و در این دیدار، درخصوص رایزنی‌های جاری پیرامون اصلاحات در دولت گفت‌وگو شد. سعید عنوان داشت که توافق شده است تا این دولت متشکل از اعضایی باشد که هیچ تردیدی نسبت به پاکدستی آنها وجود ندارد.

از سوی دیگر، شاهدان و رسانه‌های محلی گزارش دادند که درگیری‌های شبانه شدیدی میان پلیس و جوانان در روز شنبه در شش شهر تونس از جمله در پایتخت به وقوع پیوست و معترضان خشم خود را نسبت به اوضاع اقتصادی و اجتماعی دشوار ابراز کردند.

شاهدان عینی در شهر سوسه اعلام کردند که نیروهای امنیتی برای متفرق کردن صدها معترضی که مسیرها را بسته و لاستیک‌ها را به آتش کشیده بودند، از گاز اشک آور استفاده کردند.

منابع امنیتی تصریح کردند که جوانانی به مغازه‌ها یورش برده و وسایل آنها را به سرقت بردند. درگیری‌هایی نیز در شهر قلعه بزرگ در مجاورت سوسه نیز رخ داد.

اعتراضات شدیدی نیز در چند منطقه در پایتخت از جمله محله التضامن، الملاسین، فوشانه والسیجومی رخ داد.

در مناطق الکاف و بنزرت و سلیانه در شمال کشور نیز اعتراضات و شورش‌هایی صورت گرفت.

این درگیری‌های شدید همزمان با دهمین سالگرد انقلاب تونس که به برکناری زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری پیشین این کشور انجامید، رخ داده است.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.